Erasmus+

Erasmus+ Programı Nedir?

Erasmus programı, Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği’ nin eğitim programıdır. Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, öğrenci , idari ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. İsmini, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci, hem de akademisyen olarak bulunmuş olmasından dolayı Rönesans Hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim adamı Erasmus’tan (1469-1536) almıştır.

Programın Amacı

Programın amacı Avrupa’da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Bu hedef, Avrupa’nın değişik ülkelerindeki iyi uygulamaları Avrupa’nın bütününün istifadesine sunmak olarak özetlenebilir. Erasmus programı, belirtilen amaçları; üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak ve programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Erasmus programı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Dokuz Eylül Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörlüğü internet sitesini inceleyiniz.

Yürürlükte Olan Erasmus+ Anlaşmalarımız 

NO UNIVERSITE AD ID CODE ULKE FAK/ENS İMZA TARİHİ BITIS BOLUM 1
1 INALCO F PARIS 178 FRANSA EDEBİYAT FAKÜLTESİ 2027 TARİH
2 UNIVERSITY OF AEGEAN G ATHINE 41 YUNANİSTAN EDEBİYAT FAKÜLTESİ 2023 TARİH
3 UNIVERSITY OF ZAGREB HR ZAGREB 01 HIRVATİSTAN EDEBİYAT FAKÜLTESİ 2029 TARİH
4 UNIVERSITY OF BUCURES RO BUCURES 09 ROMANYA EDEBİYAT FAKÜLTESİ 2025 TARİH
5 UNIVERSITAT ZU KOLN D KOLN 01 ALMANYA EDEBİYAT FAKÜLTESİ 2025 TARİH

 

 

Erasmus+ Koordinatörü

Lisans:

Dr. Öğr. Üyesi  Yakup ÖZTÜRK

Tel: +90 232 301 87 35

yakup.ozturk@deu.edu.tr

Görüşme Günü: Randevu ile.

 

Lisansüstü:

Dr. Öğr. Üyesi Murat KILIÇ

Tel: +90 232 301 87 35

murat.kilic@deu.edu.tr

Görüşme Günü: Randevu ile.